1. بازيافت بخار 3.5 bar واحد متانول
 2. بازيافت بخار واحد Sulfur Plant
 3. خريد و نصب و راه اندازي يكدستگاه كمپرسور استيمي جهت كارخانه LPG در راستاي بهره وري هر چه بيشتر مديريت انرژي و كمك به حفظ محيط زيست
 4. پيگيري نصب آنالايزرهاي آنلاين بر روي ساير خروجي هاي محيطي
 5. پروژه احداث سيستم جمع آوري Spent Caustic واحد DMD

 

پروژه زيست محيطي جلوگيري از دورريز ضايعات Spent Caustic واحد DMD

شرح مختصري از آغاز پروژه DMD :

 1. اين پروژه از اوايل سال 88 به منظور تصفيه محصولات توليدي پروپان و بوتان مجتمع و رساندن خلوص آن ها به حد مورد انتظار مشتريان محصول شروع به فعاليت نمود .
 2. با شروع به كار اين واحد ، بخشي از سيستم خروجي - Spent Caustic آن به پسآب حوضچه خنثي سازي متانول منتقل شده بود كه باعث ايجاد بوي زننده ناشي از وجود تركيبات Na2S و RSNaبه هنگام تخليه آن ،مي گرديد .
 3. بلافاصله و به منظور رفع اشكالات سيستم و صيانت از محيط زيست پيرامون و جلوگيري از انتشار اين بوي زننده با صرف هزينه هاي بسيار زياد ، پروژه جمع آوري پسآب هاي واحدDMD  و گسولين ريكاوري عليرغم تمامي پيچيدگي هاي فني كه در آن وجود داشت در شركت تعريف و به موقع اجرا گذاشته شد .
 4. با استارت پروژه ذكر شده ، نخست يك شركت برون سازماني ( كيميا پتروگاز اليا ) با ارائه يك پيشنهاد فني به عنوان پكيج تصفيه پسآب DMD ، اعلام آمادگي نمود كه پس از بررسي هاي مكرر ، پيشنهاد شركت مذكور ،رد و كل پروژه توسط امور خدمات فني مجتمع در دست گرفته شد .
 5. در اجراي پروژه پارامترهايي از قبيل فشار ، دما ، غلظت كاتاليست ، تركيبات  Na2S و RSNa ، فلو هوا و ... با انجام تست هاي مكرر آزمايشگاهي به دفعات مختلف در دستوركار قرار داده شد تا بهترين شرايط عملياتي از اين اطلاعات استخراج گردد .
 6. در ادامه با تهيه نقشه هاي مناسب و جانمايي ظروف جمع آوري ، عمليات احداث پروژه آغاز گرديد و در شرف اتمام مي باشد .
 7. با توجه به اينكه ميزان مصرف سود واحد - DMD ، حدود 33 الي 43 تن مي باشد كه از اين مقدار حدود % 5 آن بصورت درين محلي ، به محيط تخليه مي گرديد ، لذا با اجراي اين پروژه علاوه بر جلوگيري از تخليه پسآب به محيط و عدم انتشار بوي زننده ، باعث كارآيي بهتر سيستم Spent Caustic نيز خواهد شد و با اين تلاش مجدانه و دلسوزانه پرسنل مجتمع گامي ديگر در حفظ محيط زيست پيرامون و جلب رضايت همسايگان كه از مسئوليت هاي اجتماعي شركت نيز مي باشد ، برداشته خواهد شد.

 

 

 

پروژه احداث پيت مخزن Spent Caustic واحد DMD

 

لوله هاي تعبيه شده درون ديوار (چهارطرف) جهت ايجاد زه كش پشت ديوار و جلوگيري از نفوذ وتجمع آبهاي سطحي پشت ديوار