اخبار شرکت

بسم الله الرحمن الرحيم

 


با توجه به جايگاه ويژه شركت پتروشيمي خارك از لحاظ ميزان توليد و تحصيل ارز و لزوم استمرار توليد و از طرفي با امعان نظر به قدمت واحد LPG همچنين لزوم تعويض مبدل هاي 2006 A& B (Maine gas Boiler) و تيوب هاي ريفرمر و كاتاليست هاي فرآيندي واحد متانول، پس از برگزاري جلسات كارشناسي متعدد، برنامه ريزي لازم  جهت تعميرات اساسي بعمل آمده و پس از خريد و تامين متريال و آمادگي كامل، واحد متانول از اولين ساعت روز سه شنبه مورخ 1400/02/21 از سرويس خارج و با رعايت كامل موارد ايمني و پروتكل هاي بهداشتي تعميرات اساسي آن آغاز گرديد. اين تعميرات اساسي از كامل ترين تعميراتي بود كه در شركت پتروشيمي خارك تاكنون انجام شده است و خوشبختانه بدون كوچكترين حادثه اي در ساعت 17 روز دوشنبه مورخ 1400/03/17 در سرویس قرار گرفت و تولید متانول مجددا آغاز گردید.

پيش بيني مي گردد با انجام اين تعميرات اساسي توليد متانول اين مجتمع حدود 20 % افزايش يابد.

شايان ذكر است، تعمیرات اساسی واحد متانول و LPG به مدت 30 روز پيش بيني شده بود كه با همت و تلاش كاركنان و مديران سخت كوش مجتمعپتروشيمي خارك، در مجموع 27 روز و 17 ساعت به طول انجامید بطوري که مدت 2 روز و 7 ساعت نسبت به زمان پیش بینی شده زودتر به اتمام رسید که این مدت صرفه جویی شده و در نتيجه توليد متانول بيشتري به همراه داشته است.


دستاوردهای تعمیرات اساسی اردیبهشت و خرداد ماه 1400در مجتمع خارك


1- تعویض تیوب های ریفرمر (با تغییر و انتخاب نوع جدید آلیاژ تیوب های ریفرمر، عمر مفید کارکرد آنها از 10 سال به حدود 20 سال افزایش یافته است.
2- شارژ مجدد كاتاليست هاي ريفرمر به روش UNIDENSE توسط شرکت های دانش بنیان
3- تعويض مبدل هاي 2006-A,B  (Maine gas Boiler) ، شايان ذكر است در بازسازی اين مبدل هاي حساس براي اولين بار از توان شركت هاي داخلي استفاده شده و تيوب و تيوب شيت آنها تعويض شده است.
4- تخليه و شارژ مجدد كاتاليست هاي راكتور سنتز و عملیات احیاء هم چنين تعويض كاتاليست هاي راكتور 2001
5- راه اندازي شبكه جدید آب كولينگ واحد متانول که از سال های قبل دارای نشتی قابل توجهی بوده است، توسط کارشناسان واحدهای مهندسی فرآیند و مهندسی عمومی، طراحی و نقشه های آیزومتریک تهیه و اجرایی گردید در نتيجه انجام اين پروژه از هدر رفتن آب جلوگيري شده و صرفه جويي قابل توجهي در مصرف آب به همراه داشته است.
6- انتقال تغذیه لودهای حساس کارخانه LPG به شبکه برق متانول جهت افزایش قابلیت اطمینان و پایداری شبکه تامین برق واحد LPG که این مهم طی 3  روز BLACK SHUT DOWN کارخانه انجام گردید
7- اخذ انشعاب جهتPCV جدید MAKE UP بخار300 پوند به 55 پوند
8- تعويض لاين هاي فرسوده و رفع نشتي در واحد LPG  كه در زمان در سرويس بودن كارخانه امكان انجام آنها تحت هيچ شرايطي ميسر نبوده است .

 

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید